PSİNEMA

Anla ve Özgürleş

İçindekiler: 3. Sayı

1 Ocak 2008'de yayına başlayan e-dergi üzerine tartışmalar

İçindekiler: 3. Sayı

Mesajgönderen Faruk Gençöz » Sal Mar 18, 2008 8:57 am

PSİNEMA SAYI 3, 18 MART 2008

KÜNYE
Sinema Filmlerini Türkçe Tartışabilmek
Doç Dr. Faruk Gençöz

İÇİNDEKİLER

EDİTÖR
Bağımlılık
Uzman Psikolog Sine Eğeci

HABER-YORUM
Psikanaliz ve Sinema Günleri – 2 Takva (Özer Kızıltan, 2005)
Yorumlar:
Psikolog Pınar Deniz
Dr. Mustafa Özden

Karanlık Salondaki Suretler: Uygulamalı Psikanalizin Sinema Serüveni
Yorumlar:
Mehmet Seyrekbasan
Psikolog Nihan Tezer
Psikolog İpek Güzide Pur

BİLİMSEL GÖRÜŞ
Mesaj (Contact, 1997): Bu Koca Evren Sadece Yer Israfı mı?
Prof. Dr. Bülent Akınoğlu

PSİKOPATOLOJİ
Patolojik Kumar Oynama Portreleri: Tutku ve Kumarbaz
Prof. Dr. Brooke J. Cannon

RÖPORTAJ
Doç. Dr. Kültegin Ögel
Psikolog İpek Güzide Pur

MİZAHÎ GÖRÜŞ
Yazısız
Kamil Yavuz

PSİKOLOJİ
Bir Rüya İçin Ağıt (Requiem for a Dream, 2000 )
Uzman Psikolog Şeniz Çelimli

PSİKOLOJİ
28 Gün (28 Days, 2000)
Psikolog İpek Güzide Pur

SİNEMATERAPİ
The Truman Show (1998)
Dr. Birgit Wolz

RÖPORTAJ
Doç Dr. Kültegin Ögel ve Uzman Psikolog Alper Aksoy
Psikolog İpek Güzide Pur

PSİKANALİTİK GÖRÜŞ
Psikanalitik Açıdan Geniş Gruplar Sorunu – 2
Prof. Dr. Neriman Samurçay

MİZAHİ GÖRÜŞ
Yazısız
Oğuz Gürel

PSİKOLOJİ
Hüzün (Affliction, 1997)
Dr. Birgit Wolz

FİLM MÜZİĞİ
Müzik-Psikoloji-Sinema
Uzman Psikolog Başak Türküler Aka
En son Faruk Gençöz tarafından Sal Mar 18, 2008 5:41 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
Faruk Gençöz
Psinema Projesi Yöneticisi

Film türü tercihi: Dram

Mesajgönderen ipekpur » Sal Mar 18, 2008 5:03 pm

"uzman" demişsiniz Hocam 28 gün analizi için bana, değilim henüz de onu düzeltiyim dedim :)

bir de Kültekin olmuş Kültegin Bey'in ismi röportajda.
Kullanıcı avatarı
ipekpur
Muhabir (İstanbul)

Mesajgönderen Faruk Gençöz » Sal Mar 18, 2008 5:52 pm

Söylediğin hatalar burada, web sitesinde ve dergide düzeltildi. Umarım atlama yapmamışımdır.
Kullanıcı avatarı
Faruk Gençöz

Mesajgönderen Faruk Gençöz » Çrş Mar 19, 2008 6:12 pm

Sinematurk.com'un haberler sayfasında, dergimizin 3. sayısının haberi bir cümle ile de olsa hoş bir yorumla verilmiş:

"Derginin yeni sayısı yine dopdolu..."

Sağ olsun sinematurk.com.
Kullanıcı avatarı
Faruk Gençöz

Mesajgönderen Mehmet Seyrekbasan » Cmt Mar 22, 2008 4:16 pm

http://www.rassal.org/yazi/psinema-3/

İnternette dolaşırken gördüm.

Ekleyen arkadaşlara teşekkür ediyoruz.
Kullanıcı avatarı
Mehmet Seyrekbasan

Mesajgönderen ipekpur » Cmt Mar 22, 2008 8:33 pm

bir arkadaşımın dergi ile ilgili yorumu şöyle oldu:

"tasarımla ilgili çok temel bir hata var... bu da yayını bir dergi mantığında düşünmüş olmanız, ne var ki kullandığınız mecra internet olduğundan tasarımın da buna uygun olmasını sağlamak gerekiyor... zira bir internet kullanıcının bir siteyi kullanım alışkanlıklarıyla bir dergi okuyucusunun dergiyi okuma alışkanlığı arasında çok derin farklar mevcut...

bunlardan en önemlisi internet kullanıcısının bir sayfayı açtığında o sayfayı okumak yerine taramasıdır... araştırmalara göre kullanıcıların bir anasayfada harcadıkları vakit en fazla 30 saniyedir, kullanıcı bu 30 saniyede aradığı bilgiye ulaşacağı hissedemezse sayfayı terk etmektedir...

sizin derginiz ise, etkileşimli (interaktif) bir mecrada yayınlanıyor olmasına karşın etkileşimden ziyadesiyle uzak... derginizde kullanıcının etkileşime girebildiği tek yer sayfa köşesi, herhangi bir makaleye sayfa numarası girerek ya da başka bir şekilde tek tıkla gitmek mümkün değil, bütün sayfaları çevirmek gerekiyor ki internet gibi bir mecrada bir kullanıcının bunu yapmasını beklemek saflık olur... bu kesinlikle en önemli problem...

diğer taraftan metinlerin flash animasyonu içine gömülmüş olması onların arama motorları tarafından taranmasını engelleyeceğinden makalelerinizin arama motorlarında yer almasını engelleyecek, dolayısıyla ziyaretçi sayısınızın düşük kalmasına sebep olacaktır...

geleneksel anlamda sayfa tasarımına bakacak olursak da derginin "bu bir sosyal bilim dergisidir" diye bağırdığını görmekteyiz... internette olduğunuzdan bir sayfa sınırlamanız da mevcut değil, bu yüzden yazıları bu kadar sıkışık dizmenizin de bir anlamı yok... şöyle biraz boşluk olsa dergide ne hoş olur...

satırlar çok uzun, okumayı zorlaştırıyor... yazı alanı daha dar olmalı, ya da iki sütun falan olmalı mesela... arkaplan da çok sıradan (: ".

şeklindeydi, bikaç kelime değişikliğiyle buraya kopyaladım. bir başka arkadaşım tasarımla ilgili yapıcı davranıp tasarımı geliştirmek istedi ama "içindekiler" kısmından yazılara linkler olmaması ve dergiden kelimelerin arama motorlarında çıkmaması sorunları için bir gönüllü tasarımcıya değil yazılımcıya ihtiyacımız var gibi.
En son ipekpur tarafından Pzr Mar 23, 2008 9:10 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
ipekpur
Muhabir (İstanbul)

Mesajgönderen Mehmet Seyrekbasan » Pzr Mar 23, 2008 2:33 am

Belki de yanlış bir şey yapıp cevap veriyorum ancak söleyeceklerim var.

Bu derginin hiç bir yerinde olmayan biri olarak benim anladığım kadarıyla derginin; google arama motorların da çıkmak,amaçsızca bir şeyler arayan insanların karşısına çıkıp vakit geçirmesini sağlamak gibi piyasa kaygıları yok. Bu dergiden para kazanan da yok.Bir kaç gönüllünün, bu işi severek yapanların oluşturduğu bir platformun meyveleri elbette bu işi amaç edinip o işin piyasasından olanlardan görece daha düşük kalitede olacaktır. Ayrıca dergiye göz gezdirecek, satır araları vs. dar diye okumayacak insanların da zaten bu derginin hedef kitlesinde olmadığı kanaatindeyim.

Her şeyin bize piyasa gözüyle gösterildiği şu günlerimizde bu eleştirelere de çok şaşırmak lazım tabi.Artık amatör şeyler o kadar ayrıksı kaçıyor ki hayatımızda şaşırıyor, yer veremiyoruz onlara.Ben bu dergideki görece amatör ruhu seviyorum.:)

Sözlerimin yanlış anlaşılmasını istemem, dediğim gibi bu dergide hiç bir vasfı olmayan biri olarak bunları söyledim.Yanlış bir şey söylediysem şimdiden affınıza sığınıyorum.
Kullanıcı avatarı
Mehmet Seyrekbasan

Mesajgönderen ipekpur » Pzr Mar 23, 2008 10:23 am

"hedef kitlemiz kim" sorusuna Psinema yayın kurulu cevap verir belki. ben de arkadaşımın yorumunu ilettim sadece, açık olmak lazım eleştirilere diye düşündüm.

Benimse okuyucu olarak aradığım birkaç özellik:
1. Sayfalarda sütunlar olması çünkü gerçekten sütunlar cümleyi takibi ve okumayı kolaylaştırıyor. derginin çıktısını sayfa sayfa alıp okumayı bile denedim.
2. Okumak istediğim yazıya sürekli önceden okuduğum yerleri geçerek (internet bağlantınız yavaş değilse anlayamazsınız) ulaşmak çok zorlaştırıyor, yani sayfalara direkt linkler güzel olurdu.

bir de bence google da arayıp gelen insanları bu kadar sıradan insan (Umur Hoca "lay people" derdi) şeklinde görmemek lazım. mesela benim blogumda olan birkaç yazıya, "bağlanma stilleri", "bağımlılık" ya da başka psikoloji terimlerini aratarak gelen yüzlerce insan var. hedef kitlemiz zaten internette psikoloji ve sinemayla ilgili bir şeyler okuyup öğrenmek isteyen insanlar diye düşünüyorum.
Kullanıcı avatarı
ipekpur
Muhabir (İstanbul)

Mesajgönderen Türküler Aka » Pzr Mar 23, 2008 11:41 am

Öncelikle gelen eleştirilere bize de dergiye dışarıdan bakabilme olanağını sundukları için teşekkür ediyorum :D.

Getirilen eleştireler teknik konular hakkında olmuş içerikten ziyade. Teknik konular da daha çok kullandığınız programa, teknik ekibinizin ve maddi gücünüzün olup olmamasına bakıyor. Sayfalar arası link verebilmek ve sayfa düzenlemesini değiştirebilmek bizim de kendi aramızda konuştuğumuz şeyler, yapabildiğimiz noktada çok güzel olacak ama şu andaki koşullar içinde elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz, belki ilerleyen sayılarda değişiklikler olabilir.

Hedef kitlesi konusunda ise bana göre sinema ve psikolojiyle ilgili bir şeyler merak eden herkes hedef kitlesi. Dergiye bakan kişi birkaç satır okuyup gidebilir, ya da tüm dergiye göz gezdirebilir. Böyle bir dergi olduğundan haberdar olunması bile bence olumlu bir katkı.

Derginin daha geniş bir okuyucu kitlesine ulaşmasının derginin içeriğinde ve “ruhunda” olumsuz bir değişimle sonuçlanacağını da çok düşünmüyorum. Daha profesyonel olmak belki bazı durumlarda daha samimiyetsiz ve sıradan olmayı getirebilir ama yapılan iş sevildiği sürece bir sorun olmaz diye düşünmekteyim :)
Kullanıcı avatarı
Türküler Aka

Mesajgönderen Faruk Gençöz » Pzt Mar 24, 2008 7:58 am

Dergiye getirilen kritikler hakkında Türküler güzel cevaplar vermiş, ben de istatistikler vererek devam edeyim. Bu arada Mehmet'e, dergiyi koruma refleksi ile verdiği samimi cevaplar için teşekkürler. Her üye, Psinema'yı sahiplendiği ölçüde Psinema'nın ortağı olur. 3-5 kişiyle yürütülemeyecek kadar iş yapmaktayız. Ne kadar ortağımız olursa hedeflediğimiz işlerde o kadar başarılı oluruz. Kimi kritik eder, kimi savunur, kimi de ortayı bulmayı çalışır; mühim olan işin bir tarafından yapıcı bir şekilde ve sağlamca tutabilmek.

3. sayı şu ana kadar 557 ayrı ziyaretçi tarafından okundu/bakıldı. Bunlardan 203'ü Facebook'tan, 148'i Google'dan ve 49'u direkt İpek'in ( jellylikesubstance.blogspot.com ) blogundan gelen okuyucular. Bu mânâda İpek'in kendi blogunda oldukça faydalı bir yönlendirme yaptığını söylemek ve teşekkür etmek gerek. Ayrıca dergi, şimdiye kadar hiç bu kadar sofistike kritik yememişti. Bu işlerden anlayan birinin dergi için zihnini, vaktini, bilgisini kullanıp, sonucu da bize iletiyor olması, gittikçe daha nitelikli insanlara ulaşabiliyor olmamızın bir göstergesi.

Getirilen kritiklerin çok büyük kısmını istatistiklerle değerlendirmemiz mümkün. emecmua.com'da yayınlanan ilk iki sayı, kritiklerde belirtilen istenen sayfaya gidebilme gibi daha zengin bir program desteği kullanıyor. Ben sık sık zaten istatistikleri kontrol ediyorum ve karşılaştırmalar yapmaktayım. Genel kanımı belirtmeden önce istatistiklerden teker teker bahsedeceğim ancak bu zaman alacak. Fakat bu şekilde derginin geriplanındaki bilgileri de sizlerle paylaşmış olacağız.

Şunu hemen belirtmekte fayda var:
İlk sayı: 1700 ayrı ziyaretçi okudu, ortalama 3.27 dakika geçirdi
İkinci sayı: 814 ayrı ziyaretçi okudu, ortalama 4.25 dakika geçirdi
Üçüncü sayı: 557 ayrı ziyaretçi okudu, ortalama 5.01 dakika geçirdi.

Bu istatsitik dergiye gittikçe daha az kişinin ulaştığını ancak ulaşanların daha çok vakit geçirdiğini açıkça gösteriyor. Yani zamanla derginin içeriği önplana çıkıyor.
Kullanıcı avatarı
Faruk Gençöz

Mesajgönderen Faruk Gençöz » Pzt Mar 24, 2008 8:46 am

Genel olarak derginin rahat rahat okumaya pek elverişli olmadığını söyleyebilliriz. Bunun için ilk engel derginin bir internet dergisi olması. İster mevcut şekilde ister pdf ve isterse word dokümanı olarak indirilse dahi derginin okunma oranında önemli değişiklikler olacağını düşünmüyorum. Bu düşüncemi daha sonra istatistiklerle birlikte işlemeye çalışacağım.

Dergiyi internet üzerinde daha etkili şekillerde vermenin yolları ile ulaşabileceğimiz kazancın çok çok ötesini dergiyi basılı bir şekilde çıkarmakla elde edebiliriz. Asıl bunun üzerinde düşünmek gerek.
Kullanıcı avatarı
Faruk Gençöz

Mesajgönderen Faruk Gençöz » Pzt Mar 24, 2008 9:34 am

emecmua.com istatistikleri beklediğimden biraz farklı geldi. Oradaki 1. sayı 1214 defa indirilmiş, 2. sayı da 1002 defa indirilmiş. Fakat bu sayılar arasında dergiye ulaşan gerçek okuyucu sayısı bilinmiyor. Bir okuyucunun birden fazla indirdiğini düşünürsek, birbirinden ayrı okuyucu sayısının indirilme sayısının yaklaşık 3/4'ü diye tahmin edebiliriz.

İndirme sayısını sitede geçirilen vakte bölünce indirme başına dergide ne kadar süre geçirildiği ortaya çıkıyor. Bu da her iki sayı için yaklaşık 10 dakika. Bu zaman miktarı, bizim sitedeki 3. sayıda ulaştığımız miktarın 2 katı. Fakat bizim sitenin okuyucu profili ile karşılaştırıldığında emecmua.coma giden okuyucuların büyük çoğunluğu İstanbul'dan ve yüksek öğrenim gören insanlardan oluşuyor, ayrıca emecmua'ya sadece mecmua okunmak için gidiliyor. Bu faktörleri göz önüne alınca, teknik altyapımızı geliştirsek bile bir okuyucunun dergide geçireceği zamanı ortalama 10 dakikaya çıkarabiliriz gibi bir sonuca varıyorum. Bu da belki dergideki bir makalenin okunma zamanına eşit anlamına geliyor. Yani en iyi şartlarda ortalama bir okuyucudan en fazla bir makale okuyacak zaman ayırmasını beklemek gerekiyor. İnternetten beklentimiz en iyimser tahminle ancak bu olmalı.

emecmauadan çıkarılacak bir başka sonuç ise şu bilgiye dayalı: İkinci dergi daha fazla sayfa içeriyor. Ancak okunma süresi gene de ortalama 10 dakika. Bu durumda derginin sayfa sayısını optimum bir oranda tutmak, harcanan iş gücünün yıpratılmaması için gerekli gözüküyor.
Kullanıcı avatarı
Faruk Gençöz

Mesajgönderen ipekpur » Pzt Mar 24, 2008 2:11 pm

49 kişi olmasına çok sevindim. eskiden daha günlük tarzı yazıyordum bloguma, artık daha deneme ve deneyimleri paylaşma tarzında yazdığımdan benimkine gelen kişi sayısı da arttı. dolayıysla demek yönlendirmelerim de işe yarıyor :)

dergide belki uzman görüşü kısımlarında daha çok vaka ve yorum yazısı olsa, sırf bilgi olmasa daha renkli olabilir. benim google analytics sayesinde gözlemlediğim de her zaman kısa, öz, anlatmak istediğini açık bir dille ve saf bilgi değil de beraberinde yorum da yaparak (espri unsurları gibi) verilen yazıların daha çok okunması ve yorum alması.
Kullanıcı avatarı
ipekpur
Muhabir (İstanbul)

Dön PSİNEMA: Sinema ve Psikoloji Dergisi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir