PSİNEMA

Anla ve Özgürleş

Ergenlerle iletişim

Sinema Filmleriyle Kişisel Gelişim Eğitimi (ODTÜ Sürekli Eğitim Merkezi)

Ergenlerle iletişim

Mesajgönderen Faruk Gençöz » Cum Ara 18, 2009 7:55 pm

Ergenlerle Iletisimde Sinema Filmlerinden Faydalanma Egitimi

Egitimi Veren: Prof. Dr. Faruk Gencoz

Yer ve Zaman: ODTÜ SEM, 9 ve 23 Ocak gunleri 10:00-14:00 arasi 2 ayri oturum

1. Oturum (9 Ocak): Kimlik arayisi ve ebeveynlerle iliskiler
2. Oturum (23 Ocak): Arkadaslarla iliskiler ve madde kullanimi

Oturum Plani: 10:00 Film gosterimi, 12:00-12:50 egitim, 12:50-13:10
cay/kahve ve pasta arasi, 13:10-14:00 egitim

Kayit: ODTU SEM
Kullanıcı avatarı
Faruk Gençöz
Psinema Projesi Yöneticisi

Film türü tercihi: Dram

09 Ocak Cumartesi paylaşım

Mesajgönderen Handan Keskinler » Pzt Oca 18, 2010 11:56 am

Merhabalar
09 Ocak tarihli çalışmanın geri bildirimini vermek için ancak fırsat bulabildim. Ayrıca üyelik işlemlerini de yeni halledebildim:D Öncelikle çalışmanın katılım koşullarına dair düzenleme yapılabilir mi? diye bir soru kaldı çalışma sonrasında ben de. Bu soru grubun homojen bir yapıda olması konusundaki hassasiyetinizden kaynaklandı. Kendi adıma çalışmanın başında o grupta olma koşullarına(kabul koşulu olmamasına rağmen) uygun olmadığım hissine kapıldım. Belki bu grup çalışmasına katılmak için bazı gereklilikler varsa bunu en azından duyuru aşamasında paylaşacak olursanız çalışma ortamına dair sonrasında düzenleme yapma ihtiyacı da doğmaz diye düşündüm. Çalışmanın içeriğinden ve ele alınış biçiminden çok memnun kaldığımı belirtmeliyim. Konu üzerinde uzun uzun konuşmaya fırsat verdiği için sürenin uzatılmasının yararlı olabileceğini düşündüm. Grubu yönlendirirken ki tarzınızın (nötraliteyi sağladığı için) her birimizin katılımını arttırdığını düşünüyorum. Grup içindeki etkileşimleri söze dökmeniz benim için önemliydi. Hem filmin kullanımı sırasında kendimizin farkında olmamızın ne kadar önemli olduğunu tekrar hatırlattı, hem de karşımızdaki kişiyle etkileşimimizi nasıl etkileyebileceğini görmemi sağladı. Çok teşekkür ederim. 23 Ocak'da görüşmek üzere.
Kullanıcı avatarı
Handan Keskinler

Mesajgönderen Faruk Gençöz » Pzt Oca 18, 2010 12:56 pm

Düşüncelerinizi belirttiğiniz için teşekkürler. Bu düşüncelerden hem ben hem de gelecek toplantılara katılmak isteyebilecekler faydalanacaklar. Grubun diğer üyelerinden de bilgi aldığımızda ben de kendi düşüncelerimi söyleyeceğim.
Kullanıcı avatarı
Faruk Gençöz

Mesajgönderen Ali Bayramoğlu » Prş Oca 21, 2010 10:57 am

Merhaba,

9 Ocak'ta yapılan eğitimde "Click" filmini izledikten sonra insan ilişkilerini, kabulü, zihni, düşünceleri tartıştık. Bununla birlikte arınma ve aydınlama üzerine konuşuldu. Eğitimin özellikle sonuna doğru katılımcılar izlenen filmi kullanarak yapabilecekleri uygulamaları paylaştılar.

Geri Bildirim (Tabi bana göre)

1. Özel durumlar dışında (örn, intihar, madde bağımlılığı vb.), doğru filmi seçmektense filmin doğru izlenmesi daha önemli gibi geldi.

2. Filmde herkes kendi görmek istediğini görebildi, konuşmak istediği konuyu konuşabildi. Dolayısıyla terapist doğru film olmadan, yardım edilecek kişinin izlemek istediği filmi, "doğru" bir şekilde ele alarak hedeflediği noktaya gelebilir. Bu da terapisti film seçmekten (içerikten) kurtarıp süreci anlamaya ("filmi nasıl doğru seyrederim") yöneltebilir.

3. Terapist filmi doğru seyredebildiğinde karşı tarafa filmi doğru izlemeyi öğretebilir. Bu şekilde sinematerapiden fayda sağlayan kişiler sadece bir filmden fayda sağlamış olmazlar. Diğer filmlerden, hikayelerden, metaforlardan ve diğer insanların yaşantılarından hayatı öğrenmeyi öğrenebilirler.

Son nokta, eğitim sırasında uygulama ile ilgili fikirler ortaya çıktığında belki burada paylaşılabilirler. Mesela bu hafta seyredilecek filmi nasıl kullanırız ? Çünkü 9 Ocaktaki eğitimde önerilen uygulamaların hiç biri aklımda değil maalesef :)

23 Ocakta Görüşmek üzere,
Herkese Sevgiler ve Saygılar
Kullanıcı avatarı
Ali Bayramoğlu

Mesajgönderen Salih Daştan » Pzt Oca 25, 2010 8:04 pm

Selamlar,

9 ve 23 Ocakta yapılan iki oturuma da katıldım. Benim için keyifli ve yararlı bir deneyim oldu. İlk olarak aklıma gelenler şöyle;

- Film yorumlarken, Ali'nin dediği gibi herkes kendi deneyim ve fikirleriyle filmi izledi ve yorumladı. Bu, filmi seçer ve izlerken amacımıza uygun bir şekilde kullanabilmenin zorluğunu düşündürdü. Ancak bir taraftan da her yorum, o kişi hakkında ipuçları veriyor. Bu da önemli bir nokta.

- Film seçmenin oldukça zor olduğunu fark ettim. Hem olumsuz bir mesaj taşımaması gerekiyor. Hem de kişide savunma yaratmaması için çok açık mesajlar ve karakterler olmaması gerekli sanki.

- Tartışmaya ayrılan süre uzatılabilir.

Tekrar katılmaktan memnun olacağım, teşekkürler...
Kullanıcı avatarı
Salih Daştan

Film türü tercihi: Bilimkurgu
Eğitim/Meslek: Psikoloji

Mesajgönderen Faruk Gençöz » Çrş Oca 27, 2010 1:55 pm

1. Oturum 9 Ocak 2010: Kimlik arayışı ve ebeveynlerle ilişkiler
Yapılan ilk oturumda ilk önce Click (2006) filmi seyredildi. Filmin ardından filmlerin ergenlerle iletişim kurmada yardımcı rollerinin teorik temeli ve sinematerapi tekniği özellikleri tartışıldı. Son bölümde filmin üzerinden sahne sahne giderek, sahnelerden çıkarılabilecek anlamların ergenlerin kimlik gelişimi ve ebeveyn ilişkilerinde karşılaşabilecekleri problemlerin ele alımını nasıl kolaylaştırabileceği aktarıldı.

2. Oturum 23 Ocak 2010: Arkadaşlarla ilişkiler ve madde kullanımı
Eğitimin 2. oturumunda geçen oturumda ele alınan kimlik gelişimi ve ebeveynle ilişkiler bazında, gencin kimlik gelişimi yolunda devam ederken deneyeceği yolların ilk kurduğu ilişkilerden kaynak alacağı, dolayısıyla arkadaş ilişkileri ve madde kullanımı alanlarında yaşanan problemlerin kaynağının da ebeveynle kurulan ilişkiler olduğu ele alındı. Bu bağlamda Alfred Adler ve Carl Gustav Jung'un kişilik teorileri, yapılan açıklamalara kaynak teşkil etti. Bu oturumda seyredilip sahne sahne ele alınan film Napoleon Dynamite (2004) oldu. Filmdeki karakterlerin kişilik gelişimleri ve ilişkileri bazında gösterdikleri hem teorik altyapı hem de bu yapının bir ergen tarafından nasıl yorumlanabileceği, ergenle ilişki kurmak isteyen kişinin ergenin yaptığı yorumlara nasıl yaklaşabileceği sahne örnekleriyle birlikte ele alındı.
Kullanıcı avatarı
Faruk Gençöz

Re: 09 Ocak Cumartesi paylaşım

Mesajgönderen Faruk Gençöz » Çrş Oca 27, 2010 3:22 pm

Handan Keskinler yazdı: Grup içindeki etkileşimleri söze dökmeniz benim için önemliydi. Hem filmin kullanımı sırasında kendimizin farkında olmamızın ne kadar önemli olduğunu tekrar hatırlattı, hem de karşımızdaki kişiyle etkileşimimizi nasıl etkileyebileceğini görmemi sağladı.

Bu geribildirim çok önemli. Uygun filmi seçmekten neredeyse daha önemli bir konu. Zira hedefimiz ergenle kaliteli bir ilişki kurmak olduğundan seçtiğimiz filmden öte bu filmi nasıl tartışacağımız tamamen bizim iletişim tarzımızla ilgili bir konu oluyor. O halde kendi iletişim tarzımızın süpervizyon altında deşifre edilmesi ergenle neden iletişim kuramadığımızın anahtarını bize sunabilir.
Kullanıcı avatarı
Faruk Gençöz

Mesajgönderen Handan Keskinler » Pzr Şub 07, 2010 10:32 pm

Merhabalar
Faruk Hocamın belirttiği süpervizyon ihtiyacı, yaptığın işin, her ne olursa olsun, bir üst konuşmasını yapmak bana çok iyi geliyor. Zenginleştiriyor, geliştiriyor, görmeyi kolaylaştırıyor. Sıkıntı tam olarak burada ortaya çıkıyor, üst konuşmayı yapacak kişiler bulmakta. Forum bölümünde farklı başlıklar yer alıyor. Ergenlerle çalışırken kullanılabilecek filmlerin tartışıldığı bir forum başlığı eklenebilir mi? Mümkün olsa bu seminer başlığını daha uzun süreli bir çalışma şeklinde yapma fırsatı olsa diye geçiyor içimden :) Kim bilir neden olmasın...
Kullanıcı avatarı
Handan Keskinler

Dön AGNOSCO ET LIBERTAS

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir