PSİNEMA

Anla ve Özgürleş

What The Bleep Do We Know ?

Filmlerdeki felsefî konular nelerdir?

What The Bleep Do We Know ?

Mesajgönderen Metin Baykalı » Cum Mar 20, 2009 11:55 am

Resim

Kuantum fiziği (olasılıklar fiziği) hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için belgesel sayılabilecek önemli bir yapım 'What the bleep do we know'.. Tabi ki kuantum fiziğinin felsefe ile fizik arasında nasıl bir bağlantı kurduğunu bilen bilir.. Felsefe, metafizikle yapılıyor dersek; ve aynı bağlamda fizik, bilimsel ve somut sonuçlara dayalı olarak yapılıyorsa; kuantum fiziğinin önemi daha net anlaşılmış olur.. Yapımda tanrı-din-bilim ilişkileri de bambaşka bir bakış açısıyla sorgulanmakta.. ve en çok pozitivizm savunulmakta.. Noktaları birleştirdiğinizde sizi gerçekten şaşırtması sürpriz olmayacaktır, anladığınızda aslında anlamamış olabileceğinizi düşüneceksiniz.. izlediğinizde bazı fikirleri ilk kez duyuyor olabilirsiniz, tanıdık gelse bile düşündürecektir ve çevrenize daha bir dikkat kesilmenize sebep olacaktır..

Yapımın almış aldığı ödülleri kaynak güvenilir olmamakla birlikte burada aktarıyorum:

abd’de tüm zamanların en çok hasılat yapan üçüncü belgeseli;
dvd’si 4 ay boyunca amazon.com’un en çok satan 10 film listesinde kalmış..
17 - 23 mart 2006 arası memlekette vizyonda;

2004 houston worldfest uluslararası bağımsız filmler festivali
en iyi film

2004 ashland bağımsız filmler festivali
en iyi belgesel

2004 washington dc uluslararası bağımsız filmler festivali
en iyi belgesel

2004 sedona uluslararası film festivali
seyirci ödülü

2004 maui film festivali
seyirci ödülü

Evet, tartışmalıdır aslında bu yapım.. Kimine göre tarikat işidir, çünkü işin içinde ramtha var.. Kimine göre kuantum fiziği özünden saptırılmıştır.. Evet, ben de şüphelenmedim değil.. Popüler olan kitap ya da filme gitmeden önce iki kez düşünürüm.. Reklam tuzaklarına düşmemeye çalışırım ama gerçekten de önyargılıymışım.. 'İçindeki devi uyandır' tarzında fikir belirtmek istiyor olabilir.. Ama belki de yeterince düşünmediniz.. Eleştirmekten kolay bir şey yok, hayat belki bir döngüden ibaret.. Bir zamanlar savunduğunuzu şimdi eleştirebilirsiniz fakat değişim noktasında yanılmış da olabilirsiniz.. Hiç mi öğretici yada düşündürücü öğe yok yapımda.. Bence fazlasıyla var ve izlemeye değer..

Hayır, biraz felsefe biraz da bilim biliyorsanız izlemeniz belki daha iyi.. Kiminiz anlamayacak, kiminizin hoşuna gitmeyecektir veya saçma gelebilir.. Ama bir kez izlediğinizde bir daha unutamayacaksınız.. Her zaman içinizde bir şüphe olacak 'ya doğruysa' diyeceksiniz ve ara sıra her şeyin yapımdaki gibi olmasını umut edeceksiniz..

Ruhsal tatmin aramıyorum, yalnızca daha çok theoria yapmak istiyorum.. Bilmeyenler için theoria, Aristoteles için bakış demektir, görüş açısını genişletmek manasında kullandım.. Yapım, bu açıdan önemli bir kaynak diye düşünüyorum..

Evet, propaganda yapılmış olabilir.. Ama nedir ki, propaganda? Bana ne, başkalarının ne düşündüğünden? Değişmemek için inat etmeye devam etmek isteyen edebilir.. Gerçi ben değişin de demiyorum.. Değiştiğimi de söylemiyorum, ama kendim için iyi olanı seçebilecek iradem varsa, sizin de varsa, güveniyorsanız aklınıza, korkmayın izleyin derim.. Eleştirenlere ise kısaca Maurice Blanchot'un bir çift lafını alıntılıyorum: "Bana karşı çıkan her şey beni doğrular."
Kullanıcı avatarı
Metin Baykalı

Dön Sinema ve Felsefe

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir