PSİNEMA

Anla ve Özgürleş

3. Sezon (Ekim 2011- Haziran 2012)

3. Sezon (Ekim 2011- Haziran 2012)

Mesajgönderen Faruk Gençöz » Pzt Eki 10, 2011 7:34 am

9 Ekim 2011, programa katılanlar Bahar Köse, Faruk Gençöz.

RadyoODTÜ'de bir yıl aradan sonra Kültür Pazarı'nın tekrar başlamasıyla Psinema da 3. sezon için start almış oldu. Bu sezonun ilk programına The Good, the Bad and the Ugly (1966) filminin müziği ile başladık. Bu parça Psinemanın ilk sezonun jeneriğinde kullanılmıştı. İyi karakterin ya da kahramanın psikolojisini açıkladıktan sonra gerçek hayatta kahraman olmanın yollarını konuştuk: Kötüleri öldürmekle değil, iyileri koruyarak, klinik psikolog olarak vs. Mesele, daha çok, öldürmek veya korumakla ilgili değil de neden kahraman olmak isteyişimizde gibi. Bu isteğin içine ihtiras karıştı mı fena, bu istek olmayınca, o da fena. Sonra biraz Psinema'nın tarihçesinden biraz da neden filmleri kullandığımızdan bahsettik.

İkinci müziğimiz Kill Bill (2003) filminden Twisted Nerve idi. Islıkla çalınan bu parça 2. sezonun jeneriğinde kullanılmıştı. Öldürmeye ıslık çalarak gitmenin psikolojisinden ikincil, sekonder duygular bağlamında konuştuk. Islığın içerdeki gerilimi kapatmanın bir yolu olduğundan, aslında rahat görünen insanın ıslığın arkasına saklandığını açıkladık. Daha sonra 3. sezon için hazırlanan jenerik müziğinin kime ait olduğu sorusunu sorduk. Bir cevap alamayışımızı ıslık çalarak kapatmaya çalıştık.

Programın son bölümünün kahramanı Teoman'dı. Gönülçelen ve Martılar'ın sözlerinden yola çıkarak disosiyasyon mekanizmasının özelliklerinden ve sebeplerinden bahsettik. Şarkı sözlerinde bulunan "hem yarabandım, hem yaram" ve zoraki sevda kavramları üzerinden bizim için problem olan şeyin durumlardan veya kişilerden değil bizim iç çatışmalarımızdan kaynaklandığı ele alındı.

Ben radyo programına tekrar başlamanın sevinci içindeydim. Bahar da çok hevesli gözüküyordu. Eğlenceli bir saat geçirdik. Umarım dinleyenler de sıkılmamışlardır.
Kullanıcı avatarı
Faruk Gençöz
Psinema Projesi Yöneticisi
 
Mesajlar: 1733
Kayıt: Cum Oca 19, 2007 1:06 pm
Konum: ODTÜ Psikoloji Bölümü
Film türü tercihi: Dram

Re: 3. Sezon (Ekim 2011- Haziran 2012)

Mesajgönderen Faruk Gençöz » Pzr Eki 16, 2011 4:45 pm

16 Ekim 2011 Bahar Köse, Faruk Gençöz

2. programın konusu The Savages (2007) filmiydi. Yaşlanan ve ihtiyaçlarının karşılanması gereken babaya bakma zorunluluğu doğan 2 kardeşin birbirlerini desteklemeleri sonunda askıya aldıkları hayatlarında inisiyatif alarak sorumluluğa doğru ilerlemelerini ele alan bir filmdi Savage Ailesi. İlk önce babanın psikolojisi ve çocukları üzerinde oluşturduğu baskının sebeplerini ele aldık. Bu bağlamda hayatlarımızda maruz kaldığımız şeylerle maruz bıraktıklarımız arasında nasıl bir bağ olabileceğini konuştuk. Film müziklerinden Solomon's Song'u Almanca dinledik ve Brecht'in 3 Kuruşluk Opera oyunundan bahsettik. Filmle ilgili son olarak kardeş dayanışmasında önemli noktanın rekabet değil paylaşım olduğunu kardeşlerin iyileşmelerinin buna bağlı olduğunu belirttik.

Şarkı sözleri köşesinde Nazan Öncel'in Gül Pansiyon ve Nereye Böyle parçalarına yer verdik. Nereye böyle sorusu kalbini Gül Pansiyonda bırakmış birinin sorusuna benzemiyordu. Kalbimizi bıraktığımızı, duygularımızı durdurduğumuzu ve beklentilerimizi sildiğimizi ağzımızla söylesek de işler bu kadar basit gitmiyor, hayattan beklentilerimiz aynen devam ediyor. O halde beklentilerimizi reddetmek yerine kabul etmek beklentilerin karşılanmasında daha olumlu bir adım olabilir.
Kullanıcı avatarı
Faruk Gençöz
Psinema Projesi Yöneticisi
 
Mesajlar: 1733
Kayıt: Cum Oca 19, 2007 1:06 pm
Konum: ODTÜ Psikoloji Bölümü
Film türü tercihi: Dram


Dön Psinema RADYOODTÜ

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron